AJ Bell Youinvest - uwaga, brytyjski FCA ostrzega

09.03.2022
Platforma brokerska AJ Bell Youinvest reklamuje się jako godny zaufania dostawca usług w zakresie handlu instrumentami finansowymi przez internet. Jednak pojawiło się już sporo dowodów, iż w spółce AJ Bell Youinvest dochodzi do poważnych nadużyć. Coraz więcej klientów platformy brokerskiej zgłasza szereg manipulacyjnych  i bardzo niepokojących zachowań ze strony AJ Bell Youinvest. Mnożą się zarzuty prób wyłudzenia, oszustw inwetycyjny czy także psychicznej manipulacji podczas rozmów telefonicznych z maklerami. Wszyscy klienci inwestycyjni stracili swój kapitał, ulokowany za pośrednictwem platformy AJ Bell Youinvest. Pojawia się coraz więcej wątpliwości co do wiarygodności AJ Bell Youinvest.
Klienci AJ Bell Youinvest zadają sobie pytanie, czy nie padli przypadkiem ofiarą oszustwa inwestycyjnego. Rodzi się pytanie, co mogę zrobić w takim razie klienci AJ Bell Youinvest, jeśli ich podejrzenia oszustwa okażą się uzasadnione? W jakiś sposób mogą odzyskać swoje pieniądze? Czy zgłoszenie sprawy na policji ma sens? Jaką pomoc można uzyskać w przypadku oszustwa tego typu?

 

 

AJ Bell Youinvest: Kuszące obietnice bez pokrycia na stronie ajbell.de!
Co mogą odnaleźć, niczego nie podejrzewający inwestorzy na stronie ajbell.de? "AJ Bell Youinvest to przyjazna dla użytkownika, wielokrotnie nagradzana platforma. Mamy rachunki odpowiadające wszelkim potrzebom inwestycyjnym, a także bezpłatne przewodniki i oferty specjalne, które pomogą Ci w pełni wykorzystać ich możliwości. Jeśli szukasz taniego SIPP, ISA lub po prostu chcesz kupić fundusze lub akcje, to świetnie! Trafiłeś we właściwe miejsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o AJ Bell Youinvest i dlaczego chciałem zrobić to nieco inaczej, kliknij na poniższy link, a wyjaśnię Ci, jak działamy i dlaczego uważam, że możemy Ci pomóc, zarówno początkującemu, jak i doświadczonemu inwestorowi." To tylko drobny wycinek tekstu, który możemy odnaleźć na stronie AJ Bell Youinvest Niestety żadna, z tych bardzo zachęcających obietnic AJ Bell Youinvest, nigdy nie została dotrzymana. Szczególnie rozczarowującym staje się fakt, iż ów podejrzane praktyki biznesowe powodują jedynie ogromną frustrację klientów i związane z tym bardzo złe doświadczenia inwestycyjne. 

 

AJ Bell Youinvest: Gra w chowanego z wpisem domeny!
Co szczególnie powinno zwrócić uwagę i wzbudzić wątpliwości potencjalnych klientów AJ Bell Youinvest, jest fakt, iż strona internetowa nie zawiera polityki prywatności. Brakuje zatem pełnych informacji o odpowiedzialności prawnej operatorów strony internetowej. Jeśli spojrzeć na dane domeny na stronie AJ Bell Youinvest, nie ma na niej, prawie żadnych odniesień do zarządzających domeną, prócz informacji o jej ostatnij aktualizacji w dniu 14/01/2022.

 

AJ Bell Youinvest: Kto za tym stoi?
Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie może być szczególnie trudne, ponieważ zarządzający platformy AJ Bell Youinvest robią wszystko, aby ukryć swoją prawdziwą tożsamość. Nie jest to jednak niespodzianka, ponieważ oszuści inwestycyjni stosując najczęściej jeden, ten sam model biznesowy, tworzą kilka stron internetowych jednocześnie, oferując swoje usługi. Strony te, są tworzone z wyprzedzeniem, szybko umieszczane w sieci i gdzie równie szybko znikają z przestrzeni internetowej. Domena najwyższego poziomu (Top-Level-Domain) jest często zmieniana aby oszukać instytujce nadzoru finansowego i organy ścigania. 
Kto jest w takim razie operatorem? Na stronie internetowej www.ajbell.de znajdowała się następująca informacja: "Siedziba AJ Bell Youinvest: AJ Bell Youinvest Thurn-und-Taxis-Platz 6 DE - 60313 Frankfurt." Jeśli spojrzysz na ten adres, zobaczysz, że znajduje się tu tzw. wirtualne biuro, które jest zarządzane przez MatchOffice. MatchOffice jest uznanym graczem na rynku światowym w zakresie pośrednictwa w wynajmie centrów biznesowych. Dlatego raczej nie znajdziesz tu AJ Bell Youinvest.
Przeglądając bazy danych i rejestry firm na całym świecie, stwierdza się, iż platforma AJ Bell Youinvest nigdzie nie jest wpisana i nie prowadzi oficjalnej, zarejestrowanej działalności. Jasno można orzec, że AJ Bell Youinvest jest platformą fikcyjną, nieistniejącą w rzeczywistości.  

 

AJ Bell Youinvest: Strategia pozyskiwania klientów
Sposób pozyskiwania nowych klientów jest zawsze, jeden niezmiennie ten sam: prowadzona na szeroką skalę kampania reklamowa we wszystkich dostępnych mediach, ma zwrócić uwagę potencjalnych ofiar. Fałszywe obietnice i wyjątkowo kuszące oferty inwestycyjne są treścią reklam i filmów w serwisie YouTube czy Vimeo. W materiałach tych zamieszcza się fałszywe referencje, aby jeszcze bardziej uwiarygodnić działalność platformy i zainteresować potencjalnych inwestorów. Celebryci firmują swoją osobą, opowiadając o swoimi rzekomych doświadczeniach z handlem online i kryptowalutami. W tym samym celu, aby zainteresować jak największą grupę przyszłych klientów, platforma inwestuje w agresywną kampanię reklamową przy pomocy linków afiliacyjnych, szeroko rozprzestrzenionych w przestrzeni internetowej.  

 

AJ Bell Youinvest: Przestępczy model biznesowy
Gdy klient zarejestruje się na platformie brokerskiej w internecie, niezwłocznie otrzymuje telefon od brokera, którzy powołując się na swoje wieloletnie doświadczenie i rzeszę zadowolonych klientów, próbuje zdobyć zaufanie i przekonać do inwestycji w instrumenty finansowe m.in. w kryptowaluty. Najczęściej są to wysokiej klasy wyspecjalizowani oszuści,a  przed ich działalnością ostrzega nawet Urząd Policji i Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Klienci przekonani argumentacją brokera, zaczynają najczęściej od zainwestowania niewielkich kwot pieniędzy. Ponadto są oni zachęcani do instalacji oprogramowania (AnyDestk,TeamViewer) umożliwiającego zdalną obsługę techniczną i dostęp do komputera ofiary. Brokerzy pokrętnie tłumaczą, iż służy ono do pomocy przy pierwszej styczności z obsługą platformy brokerskiej w internecie. W wielu przypadkach dochodzi potem do manipulacji na komputerze klienta i przeprowadzania niepożądanych transakcji. W trakcie tego procesu, oszuści inwestycyjni często uzyskują również dostęp do danych bankowych swoich ofiar. Szczególnie karygodne jest jednak to, że na platformie handlowej wyświetlane są rzekome zyski, aby zachęcić klienta do zainwestowania kolejnych kwot. Podczas procesu inwestycyjnego następuje czasem wypłata niewielkich sum zainwestowanego kapitału, aby uśpić czujność klientów i wzbudzić zaufanie. Trudne jest więc się oprzeć pokusie i nie zainwestować jednak coraz wyższych stawek? Ale co dalej?

 

AJ Bell Youinvest: Wypłata zainwestowanych pieniędzy „tylko pod pewnymi warunkami”
Zakończenie inwestycji na platformie brokerskiej nie jest jednak takie proste; okazuje się niestety bardzo często, dużo trudniejsze niż zakładano. Oszuści uzależniają bowiem zwrot pieniędzy od kolejnych wpłat! Następuję nękanie klienta przez kolejnych współpracowników platformy, żądających uregulowania rzekomych zaległości podatkowych i wpłaty prowizji. Dopiero po spełnieniu tych warunków może odbyć się wypłata uzyskanego kapitału. Aby zyskać na wiarygodności, klientom zostają przesłane sfingowane pisma (z wykazem prowizji i podatków), poświadczane sygnaturami, jakoby pochodzące od poważnych instytucji finansowych. Ofiary wezwane są aby jak najszybciej uregulować zaległe opłaty. Klienci często proszą wówczas o potrącenie wymaganych kwot z uzyskanych zysków, taka propozycja rozliczenia, jest jednak zawsze odrzucana. Jeśli ofiara konsekwentnie odmawia uregulowania wymaganych płatności, następuje nagle „bliżej niewyjaśniony” spadek inwestycyjny, a uzyskany zysk błyskawicznie traci, aby zanotować poważną stratę na wartości. Klient ponosi maksymalną stratę, a zainwestowany kapitał przepada. 
Na tym horror się nie kończy, gdyż ofiary są później nadal terroryzowane kolejnymi telefonami od pracowników innych platform brokerskich, co jednoznacznie wskazuje, iż dane kontaktowe ofiar są przedmiotem wymiany pomiędzy kolejnymi oszustami. 
Po jakimś czasie od nieudanej inwestycji, zgłasza się do poszkodowanego klienta nieznany bliżej „wybawca”, który poświadcza, iż oszustwo zostało wykryte. Znając często najdrobniejsze szczegóły przebiegu inwestycji, zapewnia o swojej pomocy, w odzyskaniu utraconych środków. Ofiara ma jednak wynagrodzić ów pomoc kolejnym przelewem pieniędzy, uiszczonym z góry. Jest to już kolejny etap oszustwa, gdyż tzw. wybawiciel jest ostatnim ogniwem w łańcuchu przestępczej działalności platformy brokerskiej.

 

AJ Bell Youinvest: Schemat oszustwa
Broker AJ Bell Youinvest nie jest oficjalnie zarejestrowany, ani nie posiada licencji. AJ Bell Youinvest nie dysponuje oficjalną legitymacją uznanego europejskiego organu nadzoru finansowego, m.in. jak cypryjska Securities and Exchange Commision (CySec), którą szczególnie często szczycą się brokerzy. Platforma także nie posiada zezwolenia ani szwajcarskiego Eidgenössichen Finanzmarktaufsicht (Finma) ani austriackiego urzędu nadzoru finansowego (FMA). 
Co należy szczególnie podkreślić, brytyjski urządy nadzoru - Financial Conduct Authority (FCA) wydał ostrzeżenie z dnia 20.05.2020 (https://www.fca.org.uk/news/warnings/aj-bell-clone-authorised-firm). 
Nietrudno zauważyć, iż AJ Bell Youinvest działa według dobrze znanego schematu oszustwa inwestycyjnego. . Wszystkim poszkodowanym klientom w związku z działalnością platformy brokerskiej AJ Bell Youinvestzaleca się natychmiastowy kontakt z adwokatem specjalizującym się w oszustwach inwestycyjnych i wyłudzeniach. 

 

AJ Bell Youinvest: Gdzie AJ Bell Youinvest prowadzi aktywną działalność?
Platforma AJ Bell Youinvest aktywnie działa wyłudzając środki finansowe nie tylko na terenie Polski. Nielegalna działalność nie ogranicza się też do niemieckojęzycznych obszarów czyli Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Ponieważ AJ Bell Youinvest kieruje swoje usługi również do inwestorów w Rosji, zgłoszenia pierwszych rosyjskojęzycznych ofiar oszustów są tylko kwestią czasu. 
Przed podjęciem jakichkolwiek zobowiązań finansowych, warto zapoznać się z listą ostrzeżeń uaktualnioną regularnie przez organy nadzorcze, aby tym samym zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą oszustwa.

 

AJ Bell Youinvest: Inwestorzy chcą odzyskać swoje pieniądze!
Szanse są lepsze, niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Pokrzywdzeni mają możliwość obrony swoich interesów aby odzyskać zainwestowany kapitał. W chwili obecnej nic nie zapowiada, aby oszuści z AJ Bell Youinvest zostali wkrótce ujęci, niemniej jednak są powody do nadziei. Transakcje pieniężne odbywały się za pośrednictwem kont poważnych instytucji finansowych, które zaniechały kontroli i weryfikacji, często bardzo dużych przelewów środków, na okoliczność przeciwdziałania prania pieniędzy. To właśnie tego typu zaniedbania umożliwiły oszustom prowadzenie działalności przestępczej.

 

AJ Bell Youinvest: Chcesz odzyskać swoje pieniądze! Jak to działa?
Wielu pokrzywdzonych nie wierzy, iż istnieje realna szansa, aby odzyskać utracone pieniądze. Jednak jest to zdecydowanie możliwe! Istnieje wiele podstaw prawnych, na których można oprzeć swoje roszczenie. Punkt wyjściowy to okoliczność prania brudnych pieniędzy! Działalność oszustów inwestycyjnych wyczerpuje znamiona przestępstwa prania pieniędzy. Instytucje finansowe są zobowiązane do podejmowania konkretnych działań zapobiegających i uniemożliwiających ten nielegalny proceder. W tym aspekcie właśnie upatrujemy duże szanse na sukces. W tym celu należy wyjaśnić parę istotnych kwestii. Gdzie został przelany kapitał, rzekomo zainwestowany na platformie AJ Bell Youinvest? Czy istnieją realne szanse na odzyskanie utraconych pieniędzy? Jakie działania są teraz konieczne? Odpowiedzi na wszystkie te pytania uzyskasz u prawnika specjalizującego się w oszustwach inwestycyjnych. 

 

AJ Bell Youinvest: Kto może pomóc?
Co robić w przypadku oszustwa inwestycyjnego? Na jaką pomoc w zakresie oszustw inwestycyjnych mogą liczyć ofiary AJ Bell Youinvest? Pokrzywdzeni przez AJ Bell Youinvestznajdą potrzebną pomoc u doświadczonego prawnika specjalizującego się w oszustwach inwestycyjnych. Będzie on w stanie zająć się Państwa sprawą, dotyczącą AJ Bell Youinvest, zarówno pod względem karnych aspektów oszustwa inwestycyjnego, jak i odzyskania środków i ewentualnych roszczeń odszkodowawczych. Prawnik prawa handlowego także może okazać się pomocny, gdyż przestępcze metody maklerów oszustów, jak w przypadku AJ Bell Youinvest, są mu znane.

 

AJ Bell Youinvest: Śledzenie przepływu pieniędzy!
Międzynarodowa kancelaria prawna Resch Rechstanwälte, zajmująca się ochroną inwestorów, od ponad trzech dekad, badań tego typu nadużycia na nieregulowanym rynku kapitałowym. Działalność AJ Bell Youinvest nie jest dla nas niczym nowym, gdyż kancelaria Resch Rechstanwälte opracowała skuteczne metody służące wykryciu oszustw inwestycyjnych oraz dysponuje narzędziami do śledzenia przepływów pieniędzy. W dobie internetu coraz trudniej jest bowiem sprawić, aby zainwestowane środki po prostu przepadły. Im szybciej zacznie się śledzić przepływ transakcji, tym większe szanse, aby odzyskać utracony kapitał. 

 

Kancelaria prawna Resch Rechstanwälte - doświadczenie w ochronie inwestorów od 1986 roku
Jeśli padłeś ofiarą AJ Bell Youinvest i chcesz wiedzieć, czy i jak możesz odzyskać swoje pieniądze, zadzwoń pod numer +49 30 885 9770 lub wypełnij kwestionariusz. Otrzymasz bezpłatną ocenę swojej sprawy
 

Formularz kontaktowy

 

Bezpłatna analiza wstępna

Skontaktuj się z nami!

 

Nasz numer kontaktowy
+ 49 30 / 88 59 77 0