Jaka jest definicja oszustwa inwestycyjnego?

23.09.2022
Według KNF (Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w Polsce) "oszustwa inwestycyjne są jednym z najczęściej występujących ataków wymierzonych w nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego". Jaki element przestępczy musi być spełniony, aby uznać to za oszustwo inwestycyjne? Niektórzy inwestorzy czują się już oszukani tylko dlatego, że dostali złą ofertę. To jednak nie wystarczy, aby spełnić definicję oszustwa inwestycyjnego. Przez oszustwo inwestycyjne rozumie się potocznie każdą formę oszustwa, w której inwestor zostaje oszukany i celowo pozbawiony swoich oszczędności przy inwestowaniu w aktywa kapitałowe w celu wzbogacenia się przez oszustów inwestycyjnych. Organy takie jak KNF badają zarzuty dotyczące oszustw inwestycyjnych w Internecie.

 

 

Definicja oszustwa inwestycyjne: Rozszerzenie w przypadku oszustwa inwestycyjnego kapitałowego
Nie jest już wymagane, aby inwestor został oszukany lub popełnił błąd, ani aby w wyniku błędu poniósł stratę finansową. Wystarczy, że na ulotce lub w prospekcie podano błędne informacje lub zatajono ważne fakty, jeśli nadają się one do wpłynięcia na decyzję inwestora. Czynność ta jest już dokonana, gdy oszust inwestycyjny składa fałszywe oświadczenia. Jest to dość abstrakcyjne przestępstwo narażające na niebezpieczeństwo.

 

Definicja oszustwa inwestycyjnego: Zwabiony w pułapkę!
Normalny oszukany inwestor najczęściej został zwabiony w pułapkę poprzez podejrzane reklamy w Internecie. Szczególnie głośne jest nadużycie programu telewizyjnego "W jaskini lwa". Tutaj twierdzi się, że program został zdjęty z sieci, ponieważ ujawnił wielki sekret, jak każdy z genialnym pomysłem może stać się milionerem w ciągu kilku dni. Tej tajemnicy nie wolno pod żadnym pozorem upubliczniać, w przeciwnym razie każdy chciałby stać się bogaty.

 

Oszustwo inwestycyjne definicja: Schemat działania oszustów
Oszustwo inwestycyjne ma zawsze ten sam schemat. Wielki teatr rozgrywa się ze światowymi giełdami jako tłem i brokerami jako bohaterami, którzy bezinteresownie chcą przepłukać miliony do kieszeni inwestorów. Oszukany inwestor może obserwować na swoim koncie, jak jego stawka podwaja się i potyka dzięki mądrym radom brokerów. Na koncie wszystko wygląda wspaniale, więc łatwo da się przekonać oszustom inwestycyjnym, aby zainwestować jeszcze więcej pieniędzy i znów zrobić wielkie interesy. Wątpliwości pojawią się u inwestora dopiero wtedy, gdy zażąda on wypłaty całości lub znacznej części swojego kapitału. Po wstępnej obietnicy pojawia się wtedy wahanie i powstają formalne przeszkody. Popularna jest też zapowiedź, że od zysku trzeba zapłacić jeszcze 10 lub 20% podatku. Tu wielu inwestorów budzi się wtedy i uświadamia sobie, że padli ofiarą oszustwa inwestycyjnego. Niektórzy, niemal pijani z ogromnych sum zysku na koncie, płacą jeszcze 20% "podatków" od nawet tej wymyślonej kwoty, tylko po to, aby zauważyć, że mimo to nie dostają swoich pieniędzy. Najpóźniej w tym momencie inwestor wie, że padł ofiarą oszustwa inwestycyjnego.

 

Definicja oszustwa inwestycyjnego: Jak rozpoznać oszustów inwestycyjnych?
Definicja oszustwa inwestycyjnego, zależy również w decydującym stopniu od oszusta inwestycyjnego i jego prezentacji. Strony internetowe oszustów inwestycyjnych są zazwyczaj dość dobrze wykonane. Ale nawet laik może zobaczyć, dlaczego należy zachować najwyższą ostrożność z niektórymi oferentami na tym cybernetycznym rynku kapitałowym. Powinien on jedynie przyjrzeć się bliżej stronom internetowym oszustów inwestycyjnych. Na stronie internetowej musi być od razu rozpoznawalne, gdzie dane przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę i jest zarejestrowane. W większości przypadków już tutaj zauważy, że takich informacji nie znajdzie na stronie oszustów inwestycyjnych.

 

Oszustwo inwestycyjne definicja: Już strona internetowa zdradza oszustów inwestycyjnych
Teksty na stronie internetowej są regularnie doskonałym przykładem banału. Nie ma w nich żadnych konkretnych szczegółów, a również żadnych odniesień do graczy. Zdrowy rozsądek może podpowiedzieć, iż tak okazali brokerzy byliby znani na całym świecie i głosiliby swoją światową sławę na niezliczonych zdjęciach we wszystkich mediach na całym świecie. Ale nic z tego nie można znaleźć na stronach internetowych. Rozpoznawalnie, zdjęcia są tylko zdjęciami stockowymi, tj. zdjęciami, które można wybrać w Internecie i które natychmiast wyróżniają się jako sztuczne reprezentacje pięknych ludzi z udawaną różnorodnością. Nie są to prawdziwi aktorzy udający, że poruszają miliony na giełdach.

 

Definicja oszustwo inwestycyjne: Listy ostrzegawcze europejskich organów nadzoru
Pomocne jest również zajrzenie do odpowiednich giełdowych list ostrzegawczych właściwych organów nadzoru bankowego i giełdowego. Przecież oszuści inwestycyjni wmawiają inwestorom, że mają siedzibę w gorących punktach obrotu giełdowego, takich jak solidna Szwajcaria, żywotny Hongkong, czy na przykład Frankfurt, Londyn lub Nowy Jork. Prawdopodobnie każdy organ nadzorczy umieszcza w Internecie swoje listy ostrzegawcze, na których odnotowanych jest wiele przypadków oszustw inwestycyjnych.
 

 

Definicja oszustwo inwestycyjne: Dlaczego inwestor często nie znajduje nic w Google?
Wielu inwestorów zagląda do Google, aby sprawdzić, czy według ich definicji można znaleźć w nim ostrzeżenie o danej firmie. Jednak inwestorzy często doświadczają, że podczas swoich poszukiwań nie natrafiają na żadne wzmianki. Powód jest prosty - to dlatego, że cały czas dodawane są nowe strony internetowe. Często też wykorzystywane są nazwy renomowanych istniejących firm z subtelną odmianą. Powstaje w ten sposób klon. To zdarzenie daje inwestorowi poczucie bezpieczeństwa, że tak renomowana firma nie zrobi mu krzywdy.

 

Definicja oszustwo inwestycyjne: Eksperci zaglądają za kulisy
Prawnik obeznany z oszustwami inwestycyjnymi wie oczywiście, że istnieje wiele innych sposobów zaglądania za kulisy oszustów inwestycyjnych. Narzędzia te sprawiają, że nie tylko rządowi śledczy, ale także adwokaci specjalizujący się w oszustwach inwestycyjnych kapitałowych, mogą podążać tropem zarówno sprawców, jak i pieniędzy.

 

Definicja oszustwo inwestycyjne: Co robić w przypadku oszustwa inwestycyjnego?
W pierwszej reakcji wielu oszukanych inwestorów biegnie na policję i składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Nie jest to zbyt obiecujące z dwóch powodów. Po pierwsze, organy policji są często przytłoczone i po krótkim czasie umarzają śledztwo. Po drugie, celem postępowania karnego nie jest odzyskanie przez inwestora jego pieniędzy, ale ukaranie sprawców. Wie o tym każdy inwestor. Jednak niewielu uświadamia to sobie na tak wczesnym etapie, kiedy wielu jest praktycznie w stanie szoku. O wiele bardziej obiecujące jest, jeśli oszukany inwestor znajdzie prawnika specjalizującego się w oszustwach związanych z inwestycjami kapitałowymi, który może połączyć postępowania i połączyć je z postępowaniem karnym, prawem nadzorczym i przepisami dotyczącymi prania pieniędzy. Procedury muszą być połączone, a najlepiej zbadane i przekazane wraz z całym materiałem dowodowym do odpowiedniego państwowego biura dochodzeń karnych. Równolegle informowany jest organ nadzorczy, jak również zaangażowana instytucja finansowa staje w obliczu oskarżenia o pranie pieniędzy.

 

Definicja oszustwa inwestycyjnego: Jaka pomoc jest dostępna?
Kancelaria prawna Resch Rechtsanwälte zajmująca się ochroną inwestorów już od trzech dekad zajmuje się definicją oszustwa inwestycyjnego.  Oczywiście aspekty oszustwa inwestycyjnego zmieniały się raz po raz. Dzięki międzynarodowej sieci ekspertów możliwe jest śledzenie oszustów inwestycyjnych na całym świecie. Najczęściej jednak trafia się z powrotem do ojczystej Europy, gdzie niezliczone grupy i gangi oszustów inwestycyjnych mają na celowniku przede wszystkim niemieckojęzyczną grupę docelową. Internet i oszuści inwestycyjni nie znają granic, ale istnieją nadrzędne europejskie normy prawne, które ułatwiają pracę prawnikom specjalizującym się w oszustwach inwestycyjnych.

 

Resch Rechtsanwälte - Doświadczenie w ochronie inwestorów od 1986 roku
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zadzwoń pod numer +49 30 885 97 70 lub wypełnij formularz kontaktowy. Otrzymasz bezpłatną ocenę swojej sprawy.

Formularz kontaktowy

 

Bezpłatna analiza wstępna

Skontaktuj się z nami!

 

Nasz numer kontaktowy
+ 49 30 / 88 59 77 0