Oszustwa inwestycyjne w social media - doświadczenia

04-11-2022
Użytkownicy internetowych platform społecznościowych niejednokrotnie mają do czynienia z sytuacją, w której oszuści inwestycyjni inicjują kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych. Początkowo korespondencja dotyczy tylko spraw prywatnych, ale wkrótce przechodzi na kwestie możliwości finansowych i prezentacje określonych modeli handlowych. Ofiary takiej manipulacji nie domyslają się, że osoba związana z nimi za pośrednictwem mediów społecznościowych od początku miała tylko jeden cel: ta osoba jest oszustem inwestycyjnym i chciała wyciągnąć od swojej ofiary jak najwięcej pieniędzy. Gdzie szukać pomocy?

 

 

Oszustwo inwestycyjne w SM: Wykorzystuje się osobiste zaufanie 
Wiele platform mediów społecznościowych jak naprzykład Facebook, Tinder czy Instagram  jest wykorzystywanych do oszustw inwestycyjnych. Osobisty układ, który został ukradkiem zbudowany przez oszustów inwestycyjnych, jest wykorzystywany do uśpienia ofiary i przekonania jej do dokonywania coraz wyższych inwestycji finansowych poprzez wykorzystanie zbudowanej relacji zaufania. Oszust inwestycyjny często udaje, że na danej platformie handlowej zawarł udane transakcje, w których może uczestniczyć ofiara. Często też informacje wewnętrzne są udawane lub istnieje "insider tip", gdzie inwestycja w pewne projekty jest tak udana. 

 

Oszustwa inwestycyjne w SM: Ciągle powstają nowe przeszkody 
Jednak udawane wspólne szczęście kończy się nagle, gdy ofiara chce odzyskać wszystkie lub część swoich pieniędzy. Przy zapewnieniu, że jest to oczywiście możliwe, na drodze stają jednak wtedy liczne przeszkody. Często warunkiem są dodatkowe opłaty za rzekome podatki czy ubezpieczenia. Wszystko to jest kłamstwem! Inwestor powoli uświadamia sobie, że dał się nabrać na oszustwo, że jego dobra wiara została bezwstydnie wykorzystana, że padł ofiarą wyrafinowanych oszustów inwestycyjnych.

 

Oszustwa inwestycyjne w SM: Jak ofiary odzyskują swoje pieniądze? 
Gdyby ofiary oszustwa inwestycyjnego w mediach społecznościowych wiedziały o tym wszystkim, z pewnością nigdy nie zaangażowałyby się w ten biznes. Poszkodowani będą zadawać sobie pytanie, jak odzyskać swoje pieniądze. Wielu inwestorów nie potrafi sobie nawet wyobrazić, że istnieje jakakolwiek realna szansa na to, że kiedykolwiek zobaczą swoje pieniądze z powrotem. Jasne, że tak! To tylko oszustwo kryminalne, które może być pociągnięte do odpowiedzialności. Ale zarzut karny tak naprawdę nigdzie nie załatwia oszukanego użytkownika platformy, bo nie odzyskuje on swoich pieniędzy. Ale istnieje cały szereg innych regulacji prawnych, do których można się odwołać. Ogólny termin to "pranie pieniędzy". Jeśli oszuści inwestycyjni zbierają i przesyłają pieniądze, to spełnione jest przestępstwo prania pieniędzy. Instytucje finansowe są zobowiązane do podejmowania działań przeciwko praniu pieniędzy.  Prawnik specjalizujący się w oszustwach inwestycyjnych powinien wiedzieć, jakie kroki należy podjąć. Co zrobić w przypadku oszustwa inwestycyjnego?
 

 

Oszustwo inwestycyjne w SM: Jaka jest pomoc?
Od ponad 30 lat kancelaria ochrony inwestorów RESCH Rechtsanwälte zajmuje się ściganiem takich nadużyć na szarym rynku kapitałowym. Pod tym względem opisane powyżej działania nie są niczym naprawdę nowym. Jak oszukany inwestor odzyskuje swoje pieniądze? Adwokaci RESCH zbudowali zestaw instrumentów do śledzenia pieniędzy. W dobie Internetu bardzo trudno sprawić, by fundusze naprawdę zniknęły. 

 

RESCH Rechtsanwälte Gmbh - Doświadczenie w ochronie inwestorów od 1986 r
Jeśli padłeś ofiarą oszustwa inwestycyjnego za pośrednictwem mediów społecznościowych i chcesz wiedzieć, czy i jak możesz odzyskać swoje pieniądze zadzwoń pod numer +49 30 885 9770 lub wypełnij formularz kontaktowy. Otrzymasz bezpłatną ocenę swojej sprawy.

Formularz kontaktowy

 

Bezpłatna analiza wstępna

Skontaktuj się z nami!

 

Nasz numer kontaktowy
+ 49 30 / 88 59 77 0