Schemat oszustwa inwestycyjnego - jak się chronić?

14.10.2022
Oszustwa inwestycyjne występują w wielu odmianach, ale w zasadzie zawsze przebiegają według tego samego schematu. Ważne jest, aby zainteresowany inwestor rozpoznał ten schemat oszustwa inwestycyjnego, aby samemu nie stać się ofiarą oszustwa inwestycyjnego.
 

 

Schemat oszustwa inwestycyjnego: Zawsze te same kroki
Oszuści inwestycyjni stosują zawsze tę samą metodologię w przeprowadzaniu oszustw inwestycyjnych. Nie ma znaczenia, czy kontakt odbywa się telefonicznie czy twarzą w twarz. Jednak ze względu na coraz częstsze oszustwa inwestycyjne w Internecie, analogowy kontakt osobisty staje się coraz bardziej wyjątkiem. Z reguły inwestor odpowiada na ogłoszenie oszusta inwestycyjnego w Internecie, a następnie otrzymuje telefon.

 

Schemat oszustwa inwestycyjnego: Znakomici psychologowie w pracy
Pierwszym krokiem jest zbudowanie zaufania. Nie jest to takie proste, gdy nawet nie widzi się swojego odpowiednika. W końcu aż 80% komunikacji to mowa ciała. Tylko 20% to tonalność i słowa. Oszust inwestycyjny po drugiej stronie telefonu musi więc posiadać wyjątkowo dobre umiejętności psychologiczne, aby wykorzystać te pozostałe 20% do wyciągnięcia pieniędzy z kieszeni swojej ofiary - i to często w wysokości sześcio-, a nawet siedmiocyfrowej.

 

Schemat oszustwa inwestycyjnego: Rapport
Zaufanie buduje się w tzw. rapporcie, jak to się nazywa w języku neurolingwistów. Oszust inwestycyjny próbuje znaleźć wspólny język ze swoją ofiarą. Mogą to być miejsca i wydarzenia, które oboje znają.

 

Schemat oszustwa inwestycyjnego: Oszust inwestycyjny wykorzystuje wzorce językowe
Oszust inwestycyjny będzie również próbował poprzez sprytne wykorzystanie wzorców językowych wprowadzić swoją ofiarę w odpowiedni stan umysłu, tak aby szukała ona swojego wielkiego szczęścia w ofercie oszusta inwestycyjnego.

 

Schemat oszustw inwestycyjnych: Poszukiwanie słabych punktów
Zgodnie ze schematem oszustwa kapitałowego oszust inwestycyjny stara się szukać i wykorzystywać słabe punkty swojego zakresu. Jak ważne jest bogactwo, które kusi ofiarę poprzez ofertę oszusta inwestycyjnego. Jakie wartości są ważne dla ofiary? Co kryje się za chęcią posiadania pieniędzy i stania się bogatym?

 

Schemat oszustwa inwestycyjnego: Ofiara jest karmiona
Zgodnie ze schematem oszustwa inwestycyjnego, inwestor ma na początku zainwestować jedynie niewielką kwotę. I oczywiście inwestor odzyskuje swoje pieniądze. Jest karmiony i dzięki temu nabiera zaufania do oszusta inwestycyjnego, który w ten sposób może udowodnić, że jest poważnym i godnym zaufania partnerem biznesowym.

 

Schemat oszustwa inwestycyjnego: Inwestuje się coraz więcej pieniędzy
Regularnie zdarza się, że ofiara oszustwa inwestycyjnego jest gotowa zainwestować coraz większe kwoty. Na swoim portfelu widzi, że jego majątek rośnie skokowo dzięki procentowi składanemu. Czy może być lepszy powód, by zainwestować jeszcze więcej? Tworzy to atmosferę kotłowni, od której inwestorzy nie mogą uciec.

 

Schemat oszustwa inwestycyjnego: Inwestor chce odzyskać swoje pieniądze!
Teraz następuje najważniejszy punkt w schemacie oszustwa inwestycyjnego. Inwestor chce odzyskać swoje pieniądze. Dla oszusta inwestycyjnego przychodzi teraz czas, kiedy musi zmienić strategię. Musi grać na zwłokę, odwlekać spłatę i uszczknąć jak najwięcej pieniędzy od swojej ofiary.

 

Schemat oszustwa inwestycyjnego: Ostatnia płatność, inaczej wszystko przepadnie
Teraz stosuje się "zasadę odciągania". Oszust inwestycyjny tłumaczy swojej ofierze, że niestety nie dostanie nic, jeśli nie dołoży określonej kwoty. Zazwyczaj tłumaczy się, że zanim pieniądze zostaną zwrócone poszkodowanemu, trzeba jeszcze zapłacić podatki. Ale nawet jeśli ofiara dokonuje kolejnych wpłat, to zawsze wymyślane są nowe powody, dlaczego musi dołożyć więcej, aby pieniądze mogły zostać mu przekazane. Oszust inwestycyjny stara się wycisnąć ze swojej ofiary każdego centa, aż ta zorientuje się, że dała się nabrać na doskonały schemat oszustwa inwestycyjnego. W tym momencie następuje zerwanie kontaktu. Dla oszusta inwestycyjnego ofiara stała się bezwartościowa.

 

Schemat oszustw inwestycyjnych: Inwestorzy w szoku
Dla inwestora świadomość, że stał się ofiarą oszustwa inwestycyjnego jest szokiem, który może wywołać gniew i rozpacz, ale także strach i depresję. Wielu pozostaje w stanie szoku i nie robi nic. Niektórzy zgłaszają oszustwo inwestycyjne na policję, nie zdając sobie sprawy, że zarzuty karne nie spowodują odzyskania jego pieniędzy.

 

 

Schemat oszustwa inwestycyjnego: Jak inwestorzy odzyskują swoje pieniądze?
Tylko prawdziwi eksperci będą mogli zaoferować pomoc w tym schemacie oszustwa inwestycyjnego. Jaka jest pomoc? Kluczem jest podążanie tropem pieniędzy. Co zrobić w przypadku oszustwa inwestycyjnego? W połączeniu roszczeń cywilnych i karnych często można pomóc ofiarom oszustw inwestycyjnych i odzyskać ich pieniądze.

 

RESCH Ochrona Inwestora - Doświadczenie w ochronie inwestorów od 1986 r.
Jeśli padłeś ofiarą oszustwa inwestycyjnego według powyższego schematu, będziesz potrzebował prawnika specjalizującego się w oszustwach inwestycyjnych. Ponieważ chcesz wiedzieć, czy i jak możesz odzyskać swoje pieniądze, zadzwoń pod numer +49 30 885 9770 lub wypełnij formularz kontaktowy. Otrzymasz bezpłatną ocenę swojej sprawy.

Formularz kontaktowy

 

Bezpłatna analiza wstępna

Skontaktuj się z nami!

 

Nasz numer kontaktowy
+ 49 30 / 88 59 77 0